Ciolacu bejelentette, hogy Románia 13 év várakozás után, 2025. január 1-jétől teljes jogú tagja lesz a schengeni övezetnek.


Budapest, november 22./Agerpres/ - Románia 2025. januártól a schengeni övezet teljes jogú tagja lesz - jelentette ki az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel pénteken tartott budapesti tárgyalásai utáni közös sajtótájékoztatón Marcel Ciolacu.

A román kormányfő kifejezte háláját Orbán Viktor felé, amiért folyamatosan támogatta Románia schengeni csatlakozását. Hangsúlyozta, hogy a magyar elnökség az EU Tanácsában kiemelt figyelmet szentelt a schengeni ügynek. A kormányfő meggyőződése, hogy Románia teljes körű csatlakozása nemcsak saját országának, hanem Magyarország gazdasági fejlődésének is új impulzust ad.

Ciolacu hangsúlyozta, hogy Románia stratégiája a Schengen-kérdésében végre "meghozta gyümölcsét", miután sikeres egyeztetéseket folytatott többek között a magyar kormányfővel is. A pénteki budapesti találkozón a négy érintett ország belügyminiszterei egyetértettek a fontos kérdésekben, ami Bukarest célkitűzéseinek elérését jelenti.

A román miniszterelnök kijelentette, hogy Románia 2025. január 1-jétől, 13 évnyi várakozás után, teljes jogú tagjává válik a schengeni térségnek.

Beszámolója alapján az Orbán Viktorral folytatott budapesti megbeszélések során az ukrajnai helyzet is terítékre került. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy az EU tagállamai egységesen lépjenek fel, és közösen vállaljanak felelősséget a konfliktus megoldásában. Hozzátette, hogy Magyarország Romániát megbízható partnerként tekintheti. 'Konstruktív együttműködésre törekszünk, hogy közösen találjuk meg a legjobb megoldásokat, amelyek biztosítják a regionális biztonságot és jólétet' - fogalmazott.

Ciolacu köszönetét fejezte ki Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének, amiért fontos szerepet játszott a román és a magyar miniszterelnök közötti kapcsolatok alakításában, valamint a két ország közötti párbeszéd elősegítésében.

A román küldöttség pénteki budapesti látogatása szorosan összefügg Magyarország EU Tanácsának elnökségével, amely az év végéig tart. Ebből a pozícióból Magyarország kulcsszerepet vállal a schengeni bővítési folyamat napirenden tartásában. AGERPRES/(RO - szerző: Daniel FLOREA, szerkesztő: Claudia STĂNESCU, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)

Related posts