Alakult a Békés Vármegyei Helytörténeti Egyesület, amely célja a helyi történelem és kultúra megőrzése és népszerűsítése. Az egyesület tagjai elkötelezettek amellett, hogy felfedezzék és bemutassák a régió gazdag múltját, valamint támogassák a közösségi e


Békésen megalakult a Békés Vármegyei Helytörténeti Egyesület, amelynek elnöke Körösi Mihály helytörténet-kutató, nyugalmazott általános iskolai igazgató, Mezőberény volt alpolgármestere lett. A Békés Vármegyei Helytörténeti Egyesület számos területen tevékenykedik majd

Mucsi András, Békés város helytörténésze és önkormányzati képviselő, örömmel számolt be szerkesztőségünknek arról, hogy Békésen megalakult egy új egyesület: a Békés Vármegyei Helytörténeti Egyesület. Ez az újonnan alakult szervezet célja, hogy összefogja a vármegyében dolgozó helytörténeti szakembereket, és támogassa a település kulturális örökségének megőrzését és népszerűsítését.

Szinte minden településen találkozhatunk olyan kiemelkedő személyiségekkel, akik a helyi történelem és értékek megőrzésére és népszerűsítésére vállalkoznak, gyakran települési értéktár bizottságok tagjaiként. Most egy új kezdeményezés indult, amely célul tűzte ki, hogy összefogja őket, és együttműködjön azokkal az intézményekkel, levéltárakkal és múzeumokkal, amelyek szakmai szempontból foglalkoznak a múlt emlékeinek gyűjtésével és feldolgozásával. Emellett a céljaik között szerepel a szoros együttműködés kialakítása az országos Honismereti Szövetséggel is - fűzte hozzá.

Békés Vármegyei Helytörténeti Egyesület: számos területen tevékenykednek

Mint elmondta, az egyesület olyan kulturális, tudományos, oktatási, honismereti és kutatási tevékenységet folytató nonprofit civil szervezet, amely feltárja és összegyűjti Békés vármegye helyi hagyományait, helytörténeti szempontból fontos értékeit. Célja a vármegye történetének, népéletének, kulturális hagyományainak feltárása, bemutatása és gyarapítása. Ennek érdekében összefogja, és tevékenységében támogatja azokat a személyiségeket és civil szervezeteket, akik, illetve amelyek Békés vármegye és települései történeti múltjának és jelenének megismerését, megőrzését és népszerűsítését szolgálják. Felvállalja a helytörténeti tevékenységet folytató lokálpatrióták, civil szervezetek, egyéni és csoportos kutatók munkájának összehangolását, segítését és népszerűsítését. Törekszik az ifjúsági korosztály orientálására a térség történeti múltjának jobb megismerése, lokálpatriotizmusának és magyarságtudatának erősítése érdekében. Az alapítók megfogalmazták azt a célt, hogy támogatják a helyi történeti események, évfordulók megünneplését, emlékművek, emlékhelyek feltárását, megőrzését, ápolását.

A helytörténészek munkájának összehangolása érdekében egy közös platformot alakítanak ki.

A civil szervezet székhelye Békés városában, a Kispince utca 44. szám alatt található, ahol egy történelmi jelentőségű műemlék gazdaház ad otthont az újonnan alakult közösségnek. Az alapító tagok között megtaláljuk Gurzó Klára nyugdíjas levéltárost, Szegfű Katalin újságírót és médiatanárt, valamint dr. Baji Mihály jegyzőt és Mucsi András középiskolai tanárt. A Békés Vármegyei Helytörténeti Egyesület elnöki posztját Körösi Mihály tanár tölti be, aki korábban Mezőberény alpolgármestere volt, és jelenleg a málenkij robot, valamint a szovjetunióbeli kényszermunka helyi vonatkozásait kutatja. Az ügyvezető alelnöki tisztséget Mucsi András, míg a titkári feladatokat Ladó Balázs helytörténész, Csárdaszállás korábbi alpolgármestere látja el. Alelnökként tevékenykedik Horváth-Gazsó Adrienn újkígyósi helytörténész és művésztanár, valamint Hévízi Róbert (Békésszentandrás), aki agrármérnökként és történészként járul hozzá a szervezet munkájához.

Related posts