Az ukrajnai menekültek helyzetét kihasználva Soros Györgyhez kötődő szervezetek támadást indítottak.


A háborúpárti baloldal rendszeresen azzal támadja a kormányt, hogy Magyarország nem áll ki Ukrajna mellett, mivel nem biztosítunk fegyvereket a konfliktushoz. De valójában milyen módon nyújtunk támogatást Ukrajnának?

A három éve tartó háború óriási veszteségeket okoz mindkét érintett fél számára. Különösen fájdalmasak az emberi életekben és a mögöttük álló tragédiákban mért veszteségek, amiért Magyarország már a kezdetektől fogva azt az álláspontot képviseli, hogy a konfliktust mielőbb le kell zárni. A magyar kormány és a társadalom egyaránt kifejezte szolidaritását a háború elől menekülők iránt, és példamutató összefogással reagált a háború kitörésekor kialakult nehéz helyzetre. Segítettük azokat, akik hazánkba menekültek a konfliktus elől. A déli határunkon megjelenő több százezer migránssal ellentétben, akik számos országon keresztül próbálnak bejutni az EU területére, az Ukrajnából érkezők számára Magyarország az első biztonságos állomás. Ezért természetes, hogy országunk ilyen fontos szerepet játszik ebben a helyzetben. A kritikákra reagálva, amelyek azt állítják, hogy Magyarország nem tiszteli a nemzetközi jogot, és ellenséges a menekültekkel szemben, hangsúlyozni szeretném, hogy a valódi menekültválságok, mint amilyen az ukrajnai is, különleges humanitárius kötelezettségeket vonnak maguk után. Az elmúlt három év során másfél millió menekült lépett be Magyarország területére, közülük több mint 680 000-en kerestek segítséget a magyar hatóságoktól vagy különböző karitatív szervezetektől. Jelenleg is több tízezer menekült tartózkodik az országban, és több ezer ukrajnai gyermek tanul magyar iskolákban. Országhatáron kívül is jelentős humanitárius segítséget nyújtunk, legyen szó tartós élelmiszer-szállítmányokról, orvosi eszközökről, vagy a kijevi régióban található intézmények újjáépítésének támogatásáról.

Hogyan boldogulnak az itt élő menekültek Magyarországon? Mennyire sikerült beilleszkedniük a helyi közösségbe? A háború végeztével tervezik, hogy visszatérnek Ukrajnába?

Magyarország minden ukrajnai menekült számára biztonságos menedéket kínál. Az ukrán állampolgárok szabadon vállalhatnak munkát, és hozzáférhetnek különböző szociális juttatásokhoz, valamint a magyar egészségügyi és oktatási rendszerhez. Számos nyelvtanulást és beilleszkedést segítő programot is indítottunk. Az iskolákban például a tanórákon túl heti öt órában foglalkoznak magyar pedagógusok az ukrán gyermekekkel, hogy támogassák őket a felzárkózásban. A magyar kormány nemcsak az átmeneti ellátást biztosítja, hanem a tartós magyarországi tartózkodás feltételeit is megteremti. A háború utáni döntések a családok kezében állnak. Sok ukrán menekült beszél arról, hogy honvágyat érez, és szeretne visszatérni, ha a helyzet lehetővé teszi, de valószínű, hogy sokan itt maradnak, ahogyan más európai országokban is tapasztalható. Ahogy a háború elhúzódik, egyre többen fognak beilleszkedni az európai társadalmakba, így a hazatérési vágy is valószínűleg csökkenni fog.

Related posts