Az apró Dánia meglepően határozott válaszra készülhet Donald Trumpkal szemben.


Donald Trump időnként első elnöki ciklusa alatt is felvetette Grönland megvásárlásának ötletét, azonban kevesen vették komolyan. Most megismételte szándékát, és már komoly fenyegetésekkel próbálja Dániát "jobb belátásra bírni". Képes lenne az apró ország visszavágni Amerikának?

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke időnként még arra is utalt, hogy akár erőszakkal is hajlandó elfoglalni a dán koronához tartozó területet. Annak ellenére, hogy nem rendelkezik számottevő hadsereggel és haditengerészettel, Dánia nem szűkölködik gazdasági befolyásra használható eszközökkel, amelyekkel megpróbálhatja meggyőzni az amerikai elnököt - vagy akár nyomást gyakorolni rá.

Dánia számos multinacionális vállalat hazája, amelyek termékei és szolgáltatásai iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ezek a cégek nemcsak a helyi piacra, hanem globálisan is jelentős hatással bírnak, és hiányuk érezhető a különböző iparágakban.

A Financial Times által közzétett információk szerint január 15-én telefonbeszélgetés zajlott Trump és Mette Frederiksen dán miniszterelnök között, amely során a két vezető egy 45 percen át tartó, heves eszmecserét folytatott. A hírek szerint Trump, aki akkor még nem volt hivatalban, "agresszív és konfrontatív" hangnemben kommunikált. A beszélgetés feszültsége abból fakadt, hogy Frederiksen határozottan elutasította Grönland eladásának ötletét az Egyesült Államok számára.

Dánia elkötelezett és népszerű NATO-tag, azonban ez nem változtatja meg a tényt, hogy lakossága alig haladja meg a hatmilliót. Fegyveres erői mindössze körülbelül húszezer aktív katonát számlálnak, ami viszonylag alacsonynak számít.

Ha Trump valóban komolyan fontolgatja Grönland megszerzését, Dánia aligha tudna érdemi ellenállást kifejteni a szövetségesével szemben, még akkor is, ha elhatározná, hogy harcba száll. Washington öregedő jégtörő flotta ugyanakkor még mindig rendelkezik a képességgel, hogy komoly kihívások elé állítsa a sarkvidéki haditengerészeti műveleteket. Úgy tűnik, Grönland lakóinak véleménye és akarata másodlagos jelentőségű az Egyesült Államokban.

Mindez tovább bonyolítja a két ország közötti diplomáciai és gazdasági kapcsolatokat, és fokozott bizonytalanságot teremt a jövőbeni együttműködés terén. Dánia lehetőségei között szerepel, hogy önálló lépéseket tegyen, mint például Grönland státuszának újragondolása vagy kulcsfontosságú vállalatainak aktiválása. Azonban a valódi gazdasági egyensúly megteremtéséhez elengedhetetlen az Európai Unió közös fellépése. Ha Trump komoly nyomást gyakorol, az EU nem maradhat passzív, hiszen az amerikai intézkedések széleskörű hatással lennének az európai piacokra. Dánia és más uniós tagállamok jelentős amerikai befektetésekkel bírnak, így az uniós válaszlépések az amerikai exportőröket is komolyan érintenék. Így a helyzet bonyolultsága egyre inkább növekszik, és a jövőbeni lépések alapos mérlegelést igényelnek.

Az Európai Bizottság többször hangsúlyozta, hogy elkötelezett a koordinált fellépés mellett Dániának a védelme érdekében. Egy tény azonban biztos: az Egyesült Államok által gyakorolt nyomás hatására Dánia átgondolta védelmi garanciáit, és 2025-re rekordsebességgel tervezi növelni a Grönland körüli védelmi költségeket - nyilatkozta Papp Zanett Gréta, a Grönland politikai helyzetével foglalkozó szakértő, lapunk kérdéseire válaszolva.

Dánia helyzete nem mondható tehetetlennek. Éppen ellenkezőleg, számos erőforrás áll rendelkezésére. Ez a skandináv ország ad otthont a Maersknek, amely a világ második legnagyobb konténerszállító vállalata rakománykapacitás alapján. A világkereskedelemben a nem folyékony áruk túlnyomó része konténerekben utazik, és 2023-ban a dán hajózási óriás 672 hajója körülbelül 24 millió konténert szállított. A Maersk annyira jelentős szereplő, hogy flottája a globális konténerhajó-állomány körülbelül 14,3 százalékát képviseli – tájékoztat a Foreign Policy.

A Maersk az Egyesült Államok huszonegy kikötőjébe szállít árut. Jelenleg a világ nagy hajózási társaságai majdnem teljes kapacitáson üzemelnek. Ha bármelyikük hirtelen leállítaná az Egyesült Államokba irányuló vagy onnan induló forgalmat, a többi fuvarozó a hiánynak csak egy kis részét tudná betölteni.

Ezzel szemben Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense lapunknak kifejtette, hogy meglátása szerint a konténerhajózás terén olyan intenzív a verseny, hogy a vállalatok nem mernék feláldozni piaci részesedésüket. A szakértő hangsúlyozta, hogy semmit sem lehet teljesen kizárni, de az említett forgatókönyv rendkívül valószínűtlennek tűnik. Trump számára most kezd világossá válni a helyzet, és a Grönland körüli ügyek valószínűleg háttérbe szorulnak.

Ha a dán kormány úgy döntene, hogy megakadályozza a Maersk tevékenységét az amerikai kikötőkben, az amerikai vállalkozások és fogyasztók azonnal tapasztalnák a következményeket. Az import és export láncok megbomlanának, és ez jelentős hatással lenne a gazdaságra, hiszen sokan függenek a Maersk szolgáltatásaitól.

Ha már a fájdalmamról beszélünk, képzeljük el, hogy az amerikaiak milliói valóságosan, testi szinten tapasztalnák meg, ha Frederiksen megakadályozná a Novo Nordisk egészségügyi vállalatot abban, hogy az Egyesült Államokba exportáljon.

A dán gyógyszeripari nagyvállalat gyártja a szemaglutidot, amely az Ozempic és a Wegovy hatóanyaga. Ez a készítmény forradalmasította az elhízás és a cukorbetegség kezelését az Egyesült Államokban. A szemaglutidot Dániában állítják elő, és a gyógyszergyárak számos kísérlete ellenére az Ozempicet eddig még nem sikerült helyettesíteni az Egyesült Államokban.

Egy friss tanulmány alapján 2021 és 2023 között drámai módon, közel 400 százalékkal nőtt az Ozempicot felíró orvosi receptek száma az Egyesült Államokban. A Barclays Research által végzett felmérés rávilágít arra is, hogy 2023 májusára már több mint félmillió amerikai választotta a Wegovy-t a fogyás elősegítésére.

A Maerskhez hasonlóan a Novo Nordisk is jelentős bevételekre tesz szert az Egyesült Államokban. Amennyiben azonban a dán kormány úgy döntene, hogy Donald Trump fenyegetései komoly kockázatot jelentenek az ország biztonságára nézve, jogában állna elrendelni a Novo Nordisk amerikai üzleti tevékenységének leállítását. Ez a lépés azonnal felkeltené a figyelmet az amerikai választók körében.

Ha Dánia a visszavágás mellett dönt, az amerikai vásárlók számára hirtelen feltűnhet, hogy a dán luxusbútorok eltűntek a boltok polcairól, miközben a gyerekek a legújabb legók hiányát sirathatják. Jelenleg az Amerikában elérhető LEGO-készletek Mexikóban készülnek, de a vállalat Virginiában új üzemet épít, amely kifejezetten az ottani piac igényeit szolgálja ki. Ez a lépés várhatóan több mint 1700 embernek ad majd munkát.

Egy Amerika-ellenes dán blokád drámai fordulatot jelentene, és Frederiksen valószínűleg nem lenne lelkes az ilyen lépés bejelentésében. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy Trump politikai stílusának egyik alapvető eleme a fenyegetőzés, ezért érdemes lenne olyan nyelvet választania a válaszadás során, amelyet ő is könnyen megértene.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfő este hangsúlyozta, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok a legfontosabb szálak közé tartoznak, amelyek összekötik a két felet. Az AP hírügynökség beszámolója szerint kijelentette, hogy ez a partnerség alapvető szerepet játszik a béke, a biztonság és a jólét előmozdításában.

Figyelmeztetett viszont arra, hogy "világosan új kihívásokkal és fokozódó bizonytalanságokkal szembesülünk", és

Az Európai Unió készen áll arra, hogy megóvja saját érdekeit. Amennyiben tisztességtelen vagy önkényes támadások érik, az EU határozott és szilárd válaszlépéseket fog tenni.

- jelentette ki von der Leyen a találkozó után.

Eközben Dánia miniszterelnöke ismét kitartott amellett, hogy Grönland nem eladó, és határozott választ kért az EU-tól arra az esetre, hogy mit teszne, ha az Egyesült Államok folytatja a sziget feletti ellenőrzés átvételével kapcsolatos fenyegetéseit.

"Soha nem fogom támogatni a szövetségeseink ellen folytatott harc eszméjét. Ugyanakkor, ha az Egyesült Államok szigorú követelményeket fogalmaz meg Európával szemben, akkor sürgősen és egységesen kell reagálnunk" - nyilatkozta Mette Frederiksen dán miniszterelnök a sajtó képviselői előtt.

Related posts