Addig folytatják a szavazást, amíg valaki el nem éri a kétharmados támogatást.


Nem lehet biztosan megmondani, hogy Ferenc pápa utódja melyik kontinensről érkezik, de a fiatalabb bíborosok többsége az ő örökségét és értékeit hordozza.

Ferenc pápa hétfői halálával a Vatikánban a hivatali ügyeket Kevin Farrell bíboros, főkamarás intézi, míg a bíborosi kollégium dékánja, Giovanni Battista Re elkezdi előkészíteni az új pápa megválasztását.

A Telex értesülései alapján a Sede vacante, vagyis a pápa nélküli időszak, akár több hétig is eltarthat. Ezen időszak alatt a két helyettes technikai jellegű döntéseket hozhat.

A pápa halálának bejelentése után a bíborosok sürgősen összeülnek a Vatikán falai között, hogy megkezdjék a tanácskozásokat. A választási folyamatra való felkészülés kulcsfontosságú, hiszen Ferenc pápa kinevezési politikája nyomán a bíborosi testület összetétele jelentősen átalakult. A pápa célja az volt, hogy a katolikusok globális közösségét képviselje, így a bíborosok között egyre több a nemzetközi háttérrel rendelkező egyházfő. Az új helyzet részben a katolikusok számának csökkenésével magyarázható Európában, míg Afrikában és Ázsiában ezzel ellentétben folyamatos növekedés tapasztalható. Mivel a bíborosok között sokan nem ismerik egymást, ez a tényező komoly hatással lehet a választási folyamatra. Valószínű, hogy a megfelelő jelölt megtalálása hosszabb időt vesz igénybe, hiszen az új környezet és a különböző kultúrák közötti párbeszéd szükségessé válik.

A katolikus egyház 252 bíborosa közül 135 még nem ünnepelte a 80. születésnapját, és ők fognak dönteni Ferenc pápa utódjáról a konklávé keretein belül. A jövő pápa személyiségéről és hátteréről sok kérdés merül fel – vajon európai, amerikai, afrikai vagy ázsiai származású lesz? Mennyire lesz újító vagy éppen ellenkezőleg, konzervatív? A konklávé tagjai azonban jelentős mértékben olyan bíborosokból állnak, akik szoros kapcsolatban állnak Ferenc pápa örökségével és értékrendjével.

A konklávéban a bíborosok addig szavaznak, amíg nem találnak valakit, aki megkapja a kétharmados többséget. Ha az illető vállalja a felkérést, attól a pillanattól kezdve ő az új pápa.

A választási folyamat titokban zajlik, zárt ajtók mögött, és a hívők a kéményből szálló füst színéből értesülnek az eredményekről. Ha fekete füst tör fel az égre, az azt jelenti, hogy az új pápa kiválasztása nem járt sikerrel; ha viszont fehér füst fúj a kéményből, akkor a választás eredményes volt, és az új pápa általában egy órán belül megjelenik a Szent Péter térre néző erkélyen, hogy bemutatkozzon a híveknek. Elvileg bárki, aki római katolikus férfi, esélyes lehet a pápai tisztségre, de a bíborosok általában a saját soraikból választanak.

Related posts