A német gazdaság az első negyedévben a várakozásoktól eltérően, jelentős mértékben bővült.

Az év elején a német gazdaság kétszer akkora növekedést mutatott, mint az előzetes becslések. A bruttó hazai össztermék (GDP) 0,4 százalékkal nőtt január és március között az előző negyedévhez képest - jelentette be pénteken a Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis), amely előzetesen 0,2 százalékos növekedéssel számolt.
A hivatal a "meglepően jó" márciusi adatokkal indokolta a növekedést, elsősorban a feldolgozóipar és az export jóvoltából. A magánfogyasztási kiadások is 0,5 százalékkal emelkedtek az előző negyedévhez képest. A csökkenő infláció és az egyes ágazatokban jelentősen emelkedő bérek miatt a háztartások rendelkezésére álló jövedelem is nőtt. A beruházások mind az építőiparban (plusz 0,5 százalék), mind a gép- és berendezésberuházások terén (plusz 0,7 százalék) nőttek.
A német közgazdászok között azonban megoszlanak a vélemények arról, hogy a jelenlegi adatok egy tartós növekedési trend kezdetét jelzik-e, vagy csupán egy átmeneti fellendülésről van szó. Számos szakértő arra figyelmeztet, hogy 2025-re stagnálás várható, és a gazdaság valódi újjáéledésére inkább a következő évben lehet számítani. Ez a folyamat valószínűleg a kormány által tervezett, védelemre és infrastruktúrára szánt milliárdos befektetések révén fog beindulni, amelyek élénkíthetik a gazdaságot.
Döntő szerepe lehet annak, hogy milyen irányt vesz az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti vámügyi megállapodás, mivel Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan vámpolitikája következtében a német ipar exportorientált szektorának kilátásai az idei évben jelentősen romlottak. A konfliktus átmeneti enyhülése ugyan javított a piaci hangulaton, de az elemzők figyelmeztetnek, hogy továbbra is óvatosnak kell lenni, hiszen még mindig nem áll rendelkezésre átfogó megállapodás a vámokról a két fél között.