A kutatók innovatív megközelítésekkel igyekeznek feltérképezni az árvízek rejtélyeit.


Az eljárás automatizált, így folyamatosan frissíthető az új adatokkal.

A folyók nem csupán az élet forrásai, hanem egyre növekvő kockázatokat is hordoznak magukban. Az esőzések kiszámíthatatlansága és a tengerszint emelkedése miatt várható, hogy az árvizek világszerte gyakoribbá és súlyosabbá válnak. A jelenlegi globális folyótérképek azonban elavultak és leegyszerűsített képet adnak, mintha a folyók mindig egyetlen irányba haladnának, és sosem oszlhatnának el. Gyakran figyelmen kívül hagyják az összetett jellemzőket, például amikor egy folyócsatorna több ágra szakad. Ezek az elágazó rendszerek különösen fontosak, mivel gyakran sűrűn lakott, árvízveszélyes területeken találhatók. Ezen túlmenően a Föld vízmozgásának megértéséhez is elengedhetetlenek - írja a ScienceDaily.

Itt találhatóak a legújabb fejlemények!

A vízgazdálkodáshoz és az árvizek előrejelzéséhez használt meglévő folyótérképek korlátainak kiküszöbölésére a kutatócsoport egy új globális folyóhálózati térképrendszert, a Global RIver Topologyt (GRIT) fejlesztette ki, amely tartalmazza ezeket az elágazó folyókat és nagy csatornákat, megragadva az összetettséget. A rendszer megalkotói a Water Resources Research című folyóiratban megjelent új tanulmányban mutatják be a rendszert.

A GRIT (Globális Folyó Információs Rendszer) egy innovatív adatbázis, amely a folyók nagy felbontású műholdas felvételeinek és a földfelszíni magassági adatok precíz egyesítésével készült. Ez a rendszer nem csupán a főbb folyócsatornákat térképezi fel, hanem részletes információkat is szolgáltat a folyók áramlási irányáról, szélességéről, valamint a folyók elágazási pontjairól. A GRIT folyóhálózata összesen 19,6 millió kilométer hosszú, és lenyűgöző, 67 ezer elágazást tartalmaz. E fejlett rendszer jelentős előnyöket nyújt a hidrológiai kutatások, ökológiai elemzések, geomorfológiai vizsgálatok és árvízkezelési stratégiák terén, lehetővé téve a tudományos közösség számára a folyók és vízgyűjtők mélyrehatóbb megértését.

„Szükségünk volt egy olyan globális térképre, amely pontosan tükrözi a folyók valódi viselkedését. Nem elegendő csupán azt feltételezni, hogy a vízfolyások egyenes vonalon, lefelé áramlanak, különösen, ha árvizek előrejelzéséről, ökoszisztémák megértéséről vagy éghajlati hatások tervezéséről van szó. Ez a térkép a világ folyóit teljes komplexitásukkal ábrázolja” – nyilatkozta dr. Michel Wortmann, az EvoFLOOD projekt tudományos munkatársa, aki Oxfordban dolgozott a GRIT fejlesztésén.

A folyók létfontosságúak az ökoszisztémák és az emberi élet számára, de mivel az éghajlatváltozás egyre szélsőségesebb időjárást idéz elő, egyre veszélyesebbé válnak, különösen árvizek idején. A felkészüléshez a tudósoknak és a kormányoknak meg kell érteniük, hogy a víz nagy léptékben valószínűleg hová folyik el. A GRIT sokkal teljesebb képet ad a vízmozgásokról, segítve az árvízi modellek, a vízgazdálkodási rendszerek és a katasztrófatervezés javítását.

Az újonnan kialakított folyóhálózat hozzájárul a globális adatvezérelt (AI) modellek fejlesztéséhez, amelyek az árvizek, aszályok, vízminőség, élőhelyvédelem és környezeti kockázatok terén adnak támogatást. Habár a GRIT már most jelentős előrelépést képvisel, az oxfordi kutatócsoport hangsúlyozza, hogy ez csupán a kiindulópont.

"A GRIT-et úgy építették fel, hogy fejlődni tudjon. Mivel - a korábbi globális hálózatokkal ellentétben - teljesen automatizált, folyamatosan frissíthetjük a legfrissebb műholdképekkel és topográfiai adatokkal, hogy megértsük a folyók és a táj változásait" - mondta Louise Slater, az Oxfordi Egyetem hidroklimatológiai professzora a ScienceDaily szerint.

Related posts