Dunaszerdahelyen a rendőrség nem vizsgálja az iskolai késes incidenseket, helyette a szociális hatóság veszi át a feladatot.


Májusban és júniusban egy-egy 12 éves diáknál és diáklánynál is kés volt az alapiskolában, ahová jár. Előbbi fenyegetésre is használta, utóbbinak a szekrényében találták meg. Arról érdeklődtünk, mi történik ezekben az ügyekben.

Mint arról korábban hírt adtunk, május elején egy súlyos esemény zajlott le a dunaszerdahelyi Szent János Apostol Egyházi Alapiskolában. Egy birtokunkba került dokumentum szerint május 5-én, az ebédszünet során, egy 12 éves fiú egy kést szorított egy kortársa hasához, nyakához és vállához a fiú WC-jében, miközben azzal fenyegette, hogy ha bárki megtudja, megöli. Az iskola igazgatónője értesült az incidensről, és haladéktalanul értesítette a rendőrséget és a szociális hatóságokat. Beszélgettünk a megfenyegetett fiú édesanyjával is, aki elmondta, hogy a fia már régóta csúfolta és zaklatta a támadót, ami esetleg hozzájárulhatott a konfliktushoz. Állítása szerint a kést nem a fia hozta be az iskolába, hanem egy iskolatársától vásárolta meg az incidens napján aprópénzért. Megerősítette, hogy 12 éves fiát az eset következtében eltávolították az iskolából. Érdekesség, hogy az eset után néhány héttel a fia és a sértett fiú már baráti focizásra is vállalkoztak a játszótéren.

Június közepén a Szabó Gyula Alapiskolában egy meglehetősen szokatlan esemény zajlott le. Egy 12 éves lány szekrényében egy 9-10 centiméter hosszú pengével rendelkező konyhakést találtak. A rendelkezésre álló információk alapján úgy tűnik, hogy a lányt online zaklathatták, azonban a zaklató nem az iskola diákja, így kizárt, hogy az eszközt önvédelem céljából vitte volna magával, vagy hogy őt akarta volna támadni. Az iskola igazgatója azonnal értesítette a rendőrséget, és a kislány családját is bevonták az ügybe, hogy megvizsgálják a helyzetet és biztosítsák a gyermek védelmét.

Mivel a bűncselekményeket kiskorúak követték el, a rendőrség helyett a szociális hivatal felelős az ügy kivizsgálásáért és az eljárás lefolytatásáért.

Érdeklődtünk arról, mi ilyenkor a hivatalos eljárás, ennek kapcsán elmondta, hogy a Büntető Törvénykönyv 9. § (1) bekezdés c) pontja értelmében nem lehet büntetőeljárást indítani, illetve ha az már megindult, nem lehet folytatni, és meg kell szüntetni, amennyiben olyan személyről van szó, aki életkoránál fogva nem büntethető. Ebből kifolyólag további részleteket nem áll módunkban nyilvánosságra hozni. Az esetről értesítettük a gyermekvédelemmel és szociális gondnoksággal foglalkozó hatóságot" - jegyezte meg.

Felvettük a kapcsolatot a járási szociális hivatallal az egyes ügyek kapcsán, amely a Munka-, Szociális és Családügyi Központhoz irányított bennünket. A sajtóosztály válasza sajnos nem szolgáltatott részletes információkat; csupán annyit tudtunk meg, hogy az ügyben jelenleg folyamatban van az eljárás, és hogy együttműködnek az érintett hatóságokkal.

"Tekintettel a folyamatban lévő eljárásra, további információ nem adható ki" - jegyezték meg.

A kérdésünkre kapott válasz szerint ilyen helyzetekben a gyermekvédelmi és szociális gondozási hatóság eljárása során a gyermekek szociális jogvédelméről és gondozásáról szóló törvény keretein belül értékeli a kiskorú helyzetét. E folyamat részeként figyelembe veszik a lehetséges veszélyforrásokat, valamint a szülők, más rokonok és közeli hozzátartozók kapacitását, lehetőségeit és hajlandóságát a gyermek jólétének biztosítására és helyzetének javítására.

Kiemelték, hogy a gyermek családi környezetben való maradása elsősorban a cselekmény természetétől és a büntetőeljárás során eljáró hatóságok megítélésétől függ. Fontos szempont, hogy meg kell-e indokolni az őrizetbe vételt (amelyre ebben az esetben nem volt szükség), vagy lehetőség van-e a védelembe vétel elrendelésére.

Az iskolai látogatás kérdése nem tartozik a hatóság kompetenciájába, így nem ők döntenek arról, hogy a gyermek folytathatja-e tanulmányait az iskolában vagy sem. A májusi incidens kapcsán, amikor a diák magaviseleti jegye csökkent, az iskolából való kizárás is megtörtént, ahogy azt már korábban említettük. Ezzel szemben a júniusi esetben a Szabó Gyula Alapiskola igazgatója világossá tette, hogy a magaviseleti jegy romlásán túl más intézkedésre nincs lehetőségük. A körzetükbe tartozó diákok esetében nem áll módjukban megakadályozni egy iskolaköteles kiskorú tanulót abban, hogy részt vegyen az oktatásban.

Related posts