A német kormány döntése értelmében visszaküldi Görögországba azokat a menedékkérőket, akik ott kapták meg a regisztrációjukat.

Németország már évek óta nem küld vissza menekülteket Görögországba, azonban az új kormány tervei szerint ez a gyakorlat megváltozik - számol be a Süddeutsche Zeitung egy, a birtokába került belügyminisztériumi levél nyomán.
Az utóbbi évek során a görög menekültügyi rendszer emberi jogi helyzete komoly aggályokat vetett fel, ami következtében a visszaküldési eljárásokat felfüggesztették az országba.
Bernd Krösser, a belügyi tárca államtitkára által megfogalmazott levélben új irányvonalról olvashatunk, amely a már Görögországban menedékkérőként regisztrált menekültekre helyezi a hangsúlyt. Ezen új gyakorlat különösen a "fiatal, egyedülálló, egészséges és munkaképes férfiakat" célozza meg, míg a sebezhetőbb csoportok, mint a nők, gyermekek, valamint a betegek és idősek, háttérbe szorulnak. A javasolt intézkedések között szerepel az ellátások csökkentése, sőt, akár teljes megszüntetése is, ha az érintettek nem tesznek eleget a felszólításnak, és nem hagyják el Németországot.
Az irányváltás hátterében egy fontos bírósági határozat áll: április 16-án a lipcsei szövetségi közigazgatási bíróság kimondta, hogy a "nem veszélyeztetett" menekültek esetében nincs szó megalázó vagy embertelen életkörülményekről, ha visszatérnek Görögországba. A bíróság elutasította egy 34 éves, a Gázai övezet északi részéről érkező férfi, valamint egy 32 éves szomáliai férfi fellebbezését is. Ez a mérföldkőnek számító döntés nem csupán az érintettek ügyét érinti, hanem szélesebb látókörben lehetővé teszi, hogy hasonló menedékkérelmeket is elutasítsanak a jövőben.