A Magyar Máltai Szeretetszolgálat aktívan támogatja a menekült családok integrációját, segítve őket az új környezethez való alkalmazkodásban.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat bejelentette, hogy uniós támogatás révén továbbra is segíti a menekült családok magyarországi beilleszkedését. Az integrációs program célja, hogy a résztvevő családok könnyebben találjanak otthonra és közösségre Magyarországon, hozzájárulva ezzel a társadalmi harmonikus együttéléshez.
A szeretetszolgálat integrációs programja immár harmadik alkalommal kapott támogatást a harmadik országból érkező állampolgárok magyarországi beilleszkedésének előmozdítására. A Belügyminisztérium által a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap (MMIA) keretein belül finanszírozott pályázat az Európai Unió támogatásával valósul meg – áll a közleményben.
A program 2021 óta több mint 1700 menekült, köztük ukrán, afgán, iráni, pakisztáni és nigériai állampolgárok beilleszkedését támogatta – emelték ki.
Az érintettek döntő többsége sikeresen túljutott a menekülés okozta krízishelyzeten, megtanult önmagáról gondoskodni, és a magyar családokhoz hasonlóan éli önálló életét.
Rávilágítottak arra, hogy a háború, gazdasági nehézségek, üldöztetés vagy természeti katasztrófák következtében menekülni kényszerülő emberek krízishelyzetben érkeznek Magyarországra, és sokan poszttraumás stressz jeleit mutatják. Az érkezésük utáni időszakban szinte mindegyikükre jellemző az intenzív krízisállapot, amelynek középpontjában az identitás elvesztése, az önértékelés és önbizalom csökkenése áll. Ezen kívül félelem alakítja a jövővel kapcsolatos elképzeléseiket, és a korábbi világképük teljes felborulása is sújtja őket.
Éppen ezért nem csupán elszállásolják a családokat, hanem intenzíven támogatják az életük újrakezdését: a gyerekek magyar iskolákba, óvodákba járnak, a felnőttek segítséget kapnak a munkába álláshoz, mindenki nyelvoktatásban vesz részt, a traumák feldolgozásában szakemberek, a mindennapos problémák megoldásában családgondozók segítenek, hogy a program végén a családok megerősödve, további támogatás nélkül folytathassák önálló életüket.
A program keretein belül az érintettek lehetőséget kapnak arra, hogy feldolgozzák az általuk átélt traumákat. Emellett hangsúlyt fektetnek arra, hogy a korábbi kultúrájuk, vallásuk és hagyományaik megőrzése mellett megismerkedjenek a magyar társadalmi normákkal, hagyományokkal és szokásokkal. A résztvevők ezen kívül elsajátítják, hogyan navigáljanak az iskolai és munkahelyi környezetben, így segítve a beilleszkedésüket.
A menekültek munkába állásának folyamata egy dedikált csapat irányítása alatt zajlik, ahol külön szakemberek foglalkoznak a diplomák honosításával, valamint a hivatalos iratok fordításával – tették hozzá.
A legfrissebb tájékoztatások alapján az integrációs program végső hónapjaiban a családok felkészítése a támogatások nélküli életre kerül a középpontba. E folyamat során közösen számolják ki, hogy milyen kiadásokat kell saját jövedelmükből fedezniük, beleértve például az új albérlet kaucióját is.
A programból eddig kikerült családok döntő többsége sikeresen önállósodott, a kétszülős családoknak sokszor már némi tartalékot is sikerült képezniük az indulásig, a gyermekeiket egyedül nevelő nők többsége is megerősödve lépett tovább a program kifutása után - írták.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatot olyan szereplőként emlegetik, amely a családok életében egyfajta védelmet és támogatást nyújt, hasonlóan egy biztonsági hálóhoz.
A résztvevők között különféle szakmák képviselői bukkantak fel: volt ott gépész, könyvelő, műtős szakápoló, gyógyszerész, nyelvtanár és közgazdász is. A többség azonban gyárakban vagy az építőiparban találta meg a számítását, sokan operátorként kezdtek dolgozni. Az eredeti szakmájukban csupán néhányan tudtak elhelyezkedni, míg mások segédápolóként, előadóművészként vagy beszerzőként folytatják pályafutásukat.
Az MMIA program az Európai Unió támogatásával a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap, valamint Magyarország költségvetése társfinanszírozásában valósul meg, mintegy 1,5 milliárd forint felhasználásával - olvasható a közleményben.
A címlapkép forrása: Facebook/Magyar Máltai Szeretetszolgálat.