A kormány egy különös, rablásra emlékeztető osztogatásba fogott, mintha csak egy modern kori kalózcsapat lenne, amely a közvagyont osztja ki a népnek.


Németh Dávid és Weiler Vilmos - Fotó: Huszti István / Telex

Bár voltak olyan adatok, amelyek azt is jelezték, hogy rossz GDP-adat sem elképzelhetetlen, "a mínuszos GDP elég nagy meglepetésként szolgált" - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a Telex egész napos élő műsorában.

Az akkumulátorgyártás csökkenése 0,2-0,3 százalékkal rontotta a magyar GDP-t, így ez az egyetlen szektor máris hozzájárult a -0,4 százalékos negyedéves GDP számhoz. Azért szenved ennyire a hazai akkugyártás, mert a két legnagyobb szereplő, az SK és a Samsung, nem tudják elérni a szükséges megrendeléseket, mivel lemaradtak a piaci versenyben - nyilatkozta Weiler Vilmos, a Telex újságírója.

Az Európai Unió a korábban, április elején bejelentett vámok tükrében a középmezőny alsó szegmensébe sorolható, hiszen a maga 20%-os vámkulcsa az alacsonyabb kategóriák közé esik. Jelenleg ez az arány 10%-ra csökkent, és Németh véleménye szerint Trump nem valószínű, hogy jelentős engedményeket tenne a jövőben. Az Egyesült Államok ugyanakkor eltérhet a megszokott gyakorlattól, és alacsonyabb vámokat vezethet be bizonyos termékekre, amelyekre nagyobb szüksége van az európai beszállítóktól. Ilyen termékek közé tartoznak például az autóalkatrészek, amelyek esetében, ha nem érkeznek az amerikai piacra, az komoly hatással lehet az Egyesült Államok gazdasági helyzetére is.

"Az európai autóipar egyik fő problémája, hogy a kínai piacot az elmúlt években nagyon gyors ütemben elveszítette" - mondta Weiler. Míg korábban Kínának nem voltak saját autógyártói, mostanra ezek annyira felfejlődtek, hogy az európai gyártókat kezdték el kiszorítani az európai piacról.

Bár az új német kormány enyhített az adósságfék szabályain, és az elmúlt évekhez képest nagymértékű költségvetési kiadásokat tervez Németország, Németh véleménye szerint a források elsősorban hazai infrastrukturális fejlesztésekre fognak fordítódni. Ezért Magyarország számára közvetlen előny valószínűleg nem várható. Ugyanakkor, ha a német gazdaság fellendül, akkor ennek közvetett pozitív hatásai miatt Magyarország is profitálhat. Weiler emlékeztetett arra, hogy az utóbbi években viszonylag sok ázsiai vállalat települt Magyarországra, azonban ezek többsége a német piacra termel. Így gazdasági függőségünk Németországtól nem csökkent, sőt, még inkább megerősödött.

"Az első 1-2 hónap inflációs adatai nem azt mutatták, hogy lefele kéne módosítani az inflációs várakozást" - mondta Németh. Magyarországon vannak olyan elemek, amik folyamatosan hajtják az inflációt, és egy magasabb pályán tartják, ilyen Németh szerint a szolgáltatói szektor és az élelmiszerek is. Ennek ellenére az elemző szerint attól nem kell tartani, hogy 5-6 százalékos sávba tartósan visszakerüljön az infláció. Weiler az árrésstoppal kapcsolatban arról beszélt, hogy a kormány egy furcsa, rablóhadjáratra emlékeztető osztogatásba kezdett, amiben a kiskereskedőktől elvesz pénzt, és azt odaadja a lakosságnak. A Telex újságírója szerint politikailag ennek csak akkor lenne értelme, ha a kormány a választásokig fenntartaná az intézkedést, az viszont kérdéses, hogy ez gazdaságilag meddig fenntartható, meddig bírja ezt ki a kiskereskedelem. Az árrésstopok tényleges hatását Németh szerint majd csak azután lehet majd rendesen látni, ha kivezették őket, és eltelt legalább egy félév, hiszen az árstopok kivezetése után is nagy áremelések jöttek.

A forint árfolyamának alakulásáról Németh kifejtette, hogy a stabilitásra számít, és jelenleg a magyar valuta sem alul-, sem túlárazott. A forint értéke 385 és 415 között mozog, ami egy igen széles sávot jelent. Németh véleménye szerint, ha az árfolyam ezen a tartományon belül van, akkor közel áll az egyensúlyi állapothoz. Ezen határok túllépése esetén viszont már extrém elmozdulásról beszélhetünk, ami jelentős piaci ingadozást jelez.

Related posts