A Hamász szerint a megölt segélymunkások az Izraellel együttműködő Abu Shabab milícia tagjai voltak.

A Hamász megtámadott egy GHF-buszt Gázában és megölt öt palesztin segélymunkást. A GHF elítélte a támadást és attól tart, hogy túszokat is szedhetett a terrorszervezet.
A Hamász "brutálisan megtámadott" egy buszt, amely a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) munkatársait szállította a déli Hán Júnisz város közelében lévő elosztóhelyre, és legalább öt embert megölt - közölte az Egyesült Államok által támogatott jótékonysági szervezet.
"Legalább öt halálos áldozatról, több sebesültről tudunk és attól tartunk, hogy csapatunk néhány tagját túszul ejtették" - áll a GHF közleményében. Az öt megölt munkatárs palesztin.
"A legnagyobb egyértelműséggel elítéljük ezt a borzalmas és szándékos támadást" - nyilatkozta a GHF. "Olyan segítőkről beszélünk, akik humanitárius célokkal dolgoznak. Apák, testvérek, fiúk és barátok, akik nap mint nap kockázatot vállaltak, hogy mások életét jobbá tegyék."
Az izraeli külügyminisztérium a hírre reagálva az X-en közölte, hogy "a Hamász fegyverként használja a gázai szenvedést - megtagadja az élelmet, életmentőket vesz célba és elhagyja saját népét".
Johnnie Moore tiszteletes, Donald Trump amerikai elnök keresztény evangélikus tanácsadója, akit nemrég neveztek ki a GHF élére, "abszolút gonosznak" nevezte a gyilkosságokat, és ostorozta az ENSZ-t és a nyugati országokat, amiért szerinte nem ítélték el azokat.
"A pártatlanság nem egyenlő a semlegességgel. A világunk tele van jóval és rosszal. Amit mi képviselünk, az a helyes út, míg a Hamász tettei a gázaiakkal szemben egyértelműen a gonoszság megnyilvánulásai" - fogalmazott az X-en.
Izrael és az Egyesült Államok álláspontja szerint az új rendszer bevezetésére azért van szükség, hogy megakadályozzák a Hamász azon törekvéseit, hogy kiszorítsa a segélyeket a már hosszú ideje működő, ENSZ által felügyelt elosztási mechanizmusból. Ez a rendszer biztosítja, hogy élelmiszerek, üzemanyag és egyéb humanitárius segélyek eljussanak Gáza minden szegletébe.
Az ENSZ tisztviselői elutasítják azt a feltételezést, hogy a Hamász rendszeresen eltérítette volna a segélyeket. Hangsúlyozzák, hogy az izraeli korlátozások és a gázai jogi keretek összeomlása miatt jelentős nehézségekbe ütköztek a segélyek eljuttatása során.
A szerdai kora reggeli gyilkosságokat a Hamász Sahm nevű rendőri egysége hajtotta végre. A Hamász állítása szerint ezt az egységet a fosztogatások elleni harc érdekében alakították meg.
Az egység egy videofelvételt publikált, amelyen több holttest hever az utcán. A felvétel szerint ezek a férfiak az Abu Shabab milícia tagjai voltak, akiket azzal vádoltak, hogy kapcsolatban álltak Izraellel, ami miatt őrizetbe vették őket, majd megölték. Azonban a képeken látható események és az azokat körülvevő állítások valóságtartalmát nem sikerült ellenőrizni.
Az Abu Shabab hivatalos képviselői elutasították azt az állítást, miszerint a képeken a milíciájuk tagjai szerepelnének.
A GHF május végén indította el programját, és büszkén jelenti, hogy az első hét során több mint 7 millió adag élelmiszert juttatott el a rászorulókhoz.