Öt évszázados ajtónyílást tártak fel, és felfedezték az okát, amiért falazták be.


A pécsújfalusi kastély 500 éves története új fejezethez érkezett, hiszen a rekonstrukciós munkálatok lelkesen zajlanak. A felújítás során két új ajtónyílás is napvilágot látott, amelyek a kastély régi szépségét hivatottak visszaidézni. E csodás reneszánsz épület, amely a második világháború után jelentős átalakuláson ment keresztül, most ismét a figyelem középpontjába kerül.

A Péchy család nevét viseli a Szlovákiában, az eperjesi járás területén elhelyezkedő Pécsújfalu. A település büszkélkedhet az egykori hűbéres család impozáns reneszánsz várkastélyával, amelynek felújítása jelenleg is folyamatban van. Orosz Örs, politikai geográfus és a Sine Metu elnöke, rendszeresen frissítéseket oszt meg Facebook-oldalán a rekonstrukciós munkálatokról, így a közönség közelről nyomon követheti a vár újjáépítésének alakulását.

Az ír és angol reneszánsz építészeti megoldásokat követő pécsújfalusi Péchy-vár különleges a maga nemében a Kárpát-medence épített örökségei között. Az 1550-es évek környékén megkezdett építkezések olyan időszakban folytak, amikor a kastély nem pusztán azt a célt szolgálta, hogy egy nemesi család otthona legyen. A a közeli hőnigi várat kellett volna védelmeznie, ezért lőréseket is kialakítottak a falakon. Az ehhez hasonló épületek igencsak ritkák a térségben.

A Péchy-kastély felújítása nemrégiben vette kezdetét, hogy újra életet leheljenek az épületbe, amely az elmúlt évtizedek folyamán súlyosan megromlott. A második világháború utáni időszakban a Ring család lakóépületként használta az ingatlant, ami jelentős változásokat hozott a belső térben. A szalon egykor tágas terét fal választotta ketté, amelyet egy különleges permetezett cementfelülettel, brezolittal borítottak be. Mostanában a szakembereknek sikerült két ajtót is megbontaniuk, azonban a feltárások során sajnálatos módon kiderült, hogy a heliocentrikus világképet megjelenítő díszítmények egy része sajnos elpusztult.

"Sajnos a téglából rakott közfal néhány helyen enyhén be volt eresztve a boltívbe - főképp a függőlegesbe hajló szakaszokon - így ott a stukkó megsemmisült. Fent azonban a csillárkampó feletti rozetta épségben megmaradt. A jövőben egy ügyes kezű restaurátor feladata lesz ezek visszapótlása."

-- írja Orosz Örs tudósításában.

Két elzárt ajtót és két, szintén befalazott kandallót is elkezdtek helyreállítani a napokban, arról, hogy az ajtókat hogyan sikerült ismét megnyitni, fotós dokumentáció is készült. A képeken jól látszik, hogy a cementborítás alatt megmaradtak az eredeti tokok, a téglákat kibontva pedig az egykori díszek is felszínre kerültek. A közeljövőben várhatóan folytatódik az egyedülálló épület helyreállítása.

Related posts